Domy z drewna

Dokonanie właściwego wyboru względem tartaku, jaki przygotuje dla nas drewno na budowę domu, ma możliwość nam zająć dość dużo czasu. Sprawdzenie proponowanego drewna, w jaki sposób i jego czasu sezonowania jest pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić. Prócz tego trzeba zwrócić uwagę na rejon pochodzenia drewna, jak i na wilgotność powietrza, w której było ścięte.

W bardzo wielu sytuacjach domy z drewna są bowiem spękane na zewnątrz. Powodem jest zła wilgotność powietrza, w jakiej drewno schło. Polega to na szybszym wysuszeniu warstwy bielastej, przy mokrej warstwie twardzielowej. W 90% przypadków drewno spękane na zewnątrz jest mokre w środku, czyli nie nadaje się do użycia przy budowie.

Szukanie firmy produkującej domy z bali powinnaś rozpocząć od sprawdzenia drewna, jakie posiadają. Jednym z najlepszych są drewna sprowadzane z Norwegii, dęby szypułkowe i bezszypułkowe oraz dodatkowo cisy. Producent domów z bali norweskich posiada silne przebicie na rynku. Wynika to z tego, że bale opracowane na rynek skandynawski, gdzie temperatura jest niska i panuje wilgoć, mają osiągnięty stan powietrzno suchy, jak i punkt nasycenia włókien na załamaniu 9 %. Są to drewna zbudowane do tworzenia.

W Polsce w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są dęby, wiązy i jesiony ze względu na budowę mikroskopową włókien oraz na własną wytrzymałość, wynikającą z twardzielowości drewna. Na pewno stosowane są także drewna iglaste, jak jodły, modrzewie i sosny. Istotą jest też fakt, że są to drewna trwałe i przystosowane do wysokiej wilgotności. Nie stosuje się lip i topoli włoskiej, gdyż są to drewna miękkie i przystosowane do rzeźb, a nie do konstrukcji.

Zobacz: domy z bali.